Sommartoppen

 

Pågår 1 maj-31 augusti.
Högsta enkelserie. Du tävlar antingen i valfri bowlinghall eller hemifrån via appen Bowling 3D från Magma. Om intresset är tillräckligt, så ordnar vi en tävling via appen över 4 serier någon tisdag framöver. Vi bänkar oss kl 15.30 på ”heliga tisdagen” och slår varandra.

Länk till appen >>> Bowling 3D <<<

Skicka SMS till 0707241510 – Namn och ditt resultat

1 – Liedholm 299

2 – Christina 288

3 – Junior 279 IRL

4 – Laudrup 266

5 – Roberto 255

6 – Balotelli 254

7 – Kakà 248

8 – Nesta 214 IRL

9 – Mazzola 212 IRL

10 – Marta 205

11 – Pernilla 204

12 – Honda 193 IRL
12 – Boffi 193 IRL

14 – Llorente 185 IRL

15 – Irene 139

Scoring online
Logga in
Ej inloggade:2 Guests
Inloggad:

BK Milan övertar hallen

Det har förts intensiva förhandlingar under den gångna veckan mellan Falun Bowling & Krog och BK Milan angående ett övertagande av driften i bowlinghallen. Nu är man äntligen överens och båda parter är belåtna med överenskommelsen. BK Milan ska arrendera bottenvåningen i sin helhet. Tillträde sker tisdagen den 11 augusti, när Milan startar träningen. Verksamheten kommer att bedrivas i aktiebolagsform under namnet San Siro AB. San Siro blir också det officiella namnet på bowlinghallen. Aktierna på nominellt 1.000 kr säljs under dagen, men bara idag, till kraftigt reducerat pris. Kontakta kassören vid intresse.

Vissa förändringar kommer att ske. I serveringen kommer endast alkoholfria drycker att tillhandahållas. Ett 15-tal alkoholfria ölsorter samt 19 olika sorters vatten erbjuds. Bartenders och receptionister blir Maldini, Kakà och Raiola. Ca en tredjedel av baren avsätts för Baggios brödbod, där det dagligen kommer att serveras färska lyxbullar. Kaffemaskinen blir Liedholms ansvar. Hela serveringsdelen får karaktären av italiensk cafeteria. Banor och maskiner kommer att skötas av Ronaldinho, Baresi, Donadoni och van Basten. Vi har krävt att scorerna ska vara reparerade och fullt fungerande till driftövertagandet. Vi har samtidigt lovat att sköta garderoben och hålla hallen öppen under nattklubbskvällarna. Junior blir San Siros bowlingpro.

Det kan tilläggas att allt arbete sker ideellt. Alla medlemmar blir engagerade. De som inte är uppräknade ovan får jobb i garderoben och toalettstädningen. ”BK Milan tar i och med denna satsning ytterligare ett stort steg framåt”, säger klubbens ordförande i ett pressuttalande.

Extra meny. Mobilvänlig

Missa inte…

 • 11/8 Först träningen.
 • 15/8 Årsmöte (Flyttad)

Hoppas du inte missat…

 • 12/12 Julbord
 • 17/12 Skinkslaget
 • 30/12 Mellandagsträning
 • 11/1 Brunch med minijulshow
 • 1/2 Arbetsmöte
 • 1/5 Sommartoppen börjar.
 • 8/5 Årsdagen. Uppskjuten till nästa år.
 • 15/5 Klubbfika
 • 18/5 Sköna Maj Bowlingtävling
 • 20/5 Milan Open i golf
Klot mm.

Klotborrare:
Oves bowling, Sandviken
Anders Hermansson.
Borrbussen Pro shop.

Klotvård och tillbehör : Ingvar Hernhag
Ultraljudstvätt: Ronny Boström

Sponsorer


Senaste kommentarerna
 • Redaktionschefen on Den första dagen
 • Llorente on Nu jackpotUtfallet på veckans spel blev 2+1 på Eurojackpot och gav 101kr tillbaks! Lottoraderna gav inget! Den bästa raden hade 3...
 • Leif Ohlsson on Ont i vadTack chefen för inlägget. Jag gillar vår klubbdräkt och hatar svensk MEDIA. Jag har fått min operation i ljumsken framflyttad...